Dobrą pizzę można zrobić ze wszystkiego
Warsztaty kulinarne, nauka czytania etykiet spożywczych, czy poznawanie mikroświata – to część zajęć, które przeprowadziliśmy dla kilkudziesięciu uczniów w ramach naszego projektu Pomarańczowej Szkoły.
W minionych dniach w kuchni warsztatowej i naszych salach panował wesoły harmider. A to za sprawą kilkudziesięciu uczniów ze szkół podstawowych w Olsztynie (nr 13 i 33) oraz w Grajewie (nr 2) i Bukwałdzie. Placówki te od 2020 roku biorą udział w projekcie „Pomarańczowej Szkoły”, której głównym celem jest budowanie właściwych postaw prośrodowiskowych, czy upowszechnianie wiedzy dotyczącej zrównoważonego rozwoju.
Podczas spotkań zapewniliśmy naszym gościom szereg atrakcji. Jedną z nich był warsztat „Mikroświat – co w glebie piszczy”, podczas którego dzieci same zasiały doniczki, które zabrały ze sobą do domu. Z kolei podczas warsztatu „Mądrze przechowuję – nie marnuję” edukatorki Banku uczyły jak przechowywać właściwie produkty w lodówce, uczyły jak czytać etykiety spożywcze i zapoznały uczniów z zasadą FIFO (first in – first out).
W Banku stawiamy na żywność i hołdujemy zasadzie zero waste. W kuchni staramy się wykorzystać wszystko, niczego nie marnując. Tego uczyliśmy podczas wspólnego gotowania, podczas którego dzieci wypiekały własne pizze. Okazało się, że to przygotowania smacznej potrawy można wykorzystać niemal wszystko! Uzupełnieniem tego warsztatu było własnoręczne malowanie płóciennych toreb. Namawiamy do zaprzestania z korzystania z foliówek, a nieatrakcyjne torby bawełnianie można ożywić, dając im drugie życie.
– Projekt przewiduje też organizację przez uczniów kilku wydarzeń na terenie ich szkół – mówi Anna Brykała, edukatorka z Banku. – Wkrótce dzieci będą obchodzić Światowy Dzień Ziemi oraz założą własne ogródki warzywne. Do tej pory w części placówek zorganizowano także obchody Światowego Dnia Żywności.