30 kwietnia 2019

Nowa przestrzeń, nowe pomysły – czyli co dzieje się w Kuźni Społecznej?

Rodzinne gotowanie, warsztaty karate, lekcje Zumby, nauka pierwszej pomocy, wizyty zagranicznych delegacji – to tylko niektóre z wydarzeń, jakie w ostatnim czasie odbyły się w Kuźni Społecznej – nowej przestrzeni stworzonej przez Bank Żywności. To twórcze miejsce spotkań, aktywizacji społecznej i zawodowej oraz wsparcia organizacji społecznych.

Co prawda na miejscu trwają jeszcze ostatnie szlify, ale już teraz widać efekty. W naszych przestrzeniach na strefie coworku zadomowili się znani i lubiani, mi.n.:  MADE IN. Warmia & Mazury, Lupa Marketing, DOMY na Warmii i Mazurach, Ideabox, Hirpol, Dwukropek, YOU by Tokarska czy Projekt S. Oprócz tego wynajęliśmy mnóstwo biurek dedykowanych.

Za to piętro niżej, odbywają się rozmaite eventy, szkolenia, konferencje i warsztaty aktywizacyjne. Nie trzeba było długo czekać na pozytywne rekomendacje, jakie przekazują sobie osoby, które miały już styczność z Kuźnią Społeczną. To dzięki nim, na przestrzeni zrewitalizowanego XIX-wiecznego budynku po byłych koszarach wojskowych w Olsztynie, zaczynają odbywać się wydarzenia, które są już znane mieszkańcom miasta i regionu, jak chociażby Warmińskie Alternatywne Targi Ślubne czy Facebookowe Śniadania Mistrzów.

Mówiąc o wydarzeniach w budynku Kuźni Społecznej, nie sposób nie wspomnieć o warsztatach aktywizacyjnych, przebiegających w ramach projektów, realizowanych przez Bank Żywności w Olsztynie. Są to działania, skierowane do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, mające podnieść ich motywację, samoocenę i chęć do pracy.

Jednym z ciekawszych wydarzeń z tego zakresu były rodzinne ćwiczenia z elementami karate, a w ich przerwie opowieści o tym, jak dzięki ciężkiej pracy można spełnić marzenia. Zajęcia sportowo-motywacyjne poprowadził Marek Bębenek –  instruktor karate z Akademii Sztuk Walki Jonkowo. Spotkanie odbyło się w obrębie działania „Klub Rodzin” z projektu „Aktywna Rodzina – Szczęśliwa Rodzina”.

W ramach tego samego projektu, z bardzo pozytywnymi opiniami spotkały się również  energiczne i pełne radości warsztaty Zumba. Poprowadziła je Beata Vashchenko – dyplomowana instruktorka fitness i Zumba fitness ze szkoły tańca Eranova. Wieść o tanecznych zajęciach szybko się rozeszła i niewykluczone, że zawitają one w przyszłości do projektu.

Oprócz wydarzeń i aktywizacji, Kuźnię Społeczną odwiedzają też zagraniczni goście. Ostatnio, na zaproszenie Klubu Rotary Olsztyn Varmia, w ramach Rotary Friendship Exchange, Kuźnię odwiedziła delegacja z Indii. Bank Żywności w Olsztynie, wspólnie z Klubami Rotary w Europie, gromadzi środki na wyposażenie Kuchni Społecznej. Delegatów powitała Dziecięca Reprezentacja Zespołu Pieśni i Tańca „Warmia”. Energiczne i kolorowe występy dzieciaków wciągnęły gości w taneczny wir!

To tylko niektóre z inicjatyw, jakie odbywają się w Kuźni Społecznej. Nabieramy tempa! Mając na uwadze fakt, że wszystko dopiero się rozkręca,  łatwo wyobrazić sobie, co będzie się tu działo w najbliższym czasie. Takiego miejsca zdecydowanie brakowało na mapie Olsztyna!

6 lipca 2020

Przepis Jagny Niedzielskiej: proziaki!

Jak co miesiąc przedstawiamy Wam przepis zaprzyjaźnionej blogerki kulinarnej. Tym razem Jagna Niedzielska zachęca do wypieku podkarpackich chlebków, zwanych proziakami. – Od tej potrawy chyba całe moje gotowanie się... czytaj dalej

3 lipca 2020

Odmrażamy kulturę. Jam Session w Kuźni Społecznej!

Jazz, funk, blues, soul, pop – taka muzyka popłynie z głośników 9 lipca w Kuźni Społecznej. JAM SESSION #1 będzie można zobaczyć i odsłuchać poprzez transmisję na Facebooku. – Odmrażamy olsztyńską... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności