Termomodernizacja budynku Centrum Edukacji w Dłużcu

Bank Żywności w Olsztynie uzyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021–2027, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, na projekt: „Termomodernizacja budynku Centrum Edukacji w Dłużcu”.

Projekt realizujemy, aby znacząco poprawić efektywność energetyczną budynku użytkowanego przez społeczność lokalną oraz wolontariuszy i pracowników Banku Żywności w Olsztynie. Inwestycja wpłynie na obniżenie zużycia energii, redukcję kosztów eksploatacyjnych oraz poprawę komfortu cieplnego użytkowników obiektu.

W ramach projektu planowana jest realizacja następujących działań:

  • docieplenie ścian zewnętrznych, stropów i dachu,
  • wymiana stolarki okiennej i drzwiowej na energooszczędną,
  • modernizacja systemu grzewczego
  • instalacja systemu fotowoltaicznego oraz magazynu energii
  • wymiana 98 punktów świetlnych na energooszczędne oprawy LED,
  • wprowadzenie systemu zarządzania energią i temperaturą w poszczególnych strefach budynku,
  • działania informacyjno-promocyjne zgodne z wytycznymi unijnymi.

Efektem realizacji projektu będzie zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię pierwotną z ponad 270 MWh do nieco ponad 19 MWh rocznie oraz redukcja emisji CO₂ z 87,7 t do 5,3 t rocznie. Projekt jest zgodny z celami Europejskiego Zielonego Ładu i lokalnych planów poprawy jakości powietrza.

Grupą docelową projektu są osoby korzystające z działań prowadzonych w Centrum Edukacji w Dłużcu – mieszkańcy okolicznych miejscowości, uczestnicy warsztatów, spotkań i inicjatyw społecznych.

Projekt został przygotowany z uwzględnieniem zasady równości szans i niedyskryminacji. Powstałe efekty – nowoczesna i komfortowa przestrzeń – będą dostępne dla wszystkich użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Infrastruktura zostanie dostosowana do ich potrzeb, a działania promocyjne będą prowadzone w sposób zrozumiały, przystępny i wielokanałowy.

Wartość projektu: 1 407 495,11 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 1 192 120,84 zł

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #FundUszENaZmiany