1000 pierwszych dni dla zdrowia

Jak powinny żywić się kobiety w ciąży, a jak matki karmiące piersią? Jak kształtować odpowiednie nawyki żywieniowe u dziecka? Między innymi tego można było się dowiedzieć dzięki programowi „1000 pierwszych dni dla zdrowia”. Jego inicjatorem była Fundacja Nutricia, a partnerem Bank Żywności w Olsztynie.

1000 pierwszych dni życia to wyjątkowy czas, który ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia dziecka. Dlatego program edukacyjny skierowany był do kobiet w ciąży, karmiących piersią, a także rodziców i opiekunów niemowląt oraz małych dzieci.

Program realizowany był w koalicji z wieloma organizacjami, pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Partnerzy prowadzili działania edukacyjne, które popularyzowały wiedzę na temat istoty żywienia w pierwszych latach życia dziecka, już od poczęcia.

Na Warmii i Mazurach program był realizowany w latach 2013-2016. Bank Żywności w Olsztynie zorganizował w tym czasie dziesiątki warsztatów, spotkań i szkoleń. Odbywały się one m.in. w szpitalach, ośrodkach pomocy społecznej, świetlicach wiejskich, żłobkach, urzędach miast i gmin.

Podczas spotkań udzielane były porady żywnościowe, specjaliści przekazywali zalecenia dietetyczne, a rodzice i opiekunowie komponowali zdrowy jadłospis. Rozdawane były materiały edukacyjne i poradniki żywieniowe. Firma Nutricia przekazała również żywność dla dzieci do trzeciego roku życia.

 

Pliki do pobrania

Kliknij na nazwę pliku, aby go pobrać.