24 lutego 2021

Budujemy magazyn!

Z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzymaliśmy środki na budowę w pełni profesjonalnego magazynu żywności.

Nasze potrzeby z roku na rok rosną. Dystrybuujemy coraz więcej żywności (2700 ton w 2020 roku), więcej jedzenia ratujemy przed zmarnowaniem (655 ton – 2020r.) i obejmujemy pomocą coraz więcej osób (66 tys. – 2020r.). Ustawa o niemarnowaniu żywności nakłada także na sieci handlowe obowiązek przekazywania organizacjom takim jak nasza żywności z krótkim terminem przydatności do spożycia, której sieci nie są w stanie sprzedać. Efekty już widać – rok temu odebraliśmy od partnerów niemal 100 ton żywności więcej.

Jednocześnie borykamy się z niewystarczającą bazą magazynową. Korzystamy z trzech magazynów. Dwa z nich, dzierżawione od miasta, znajdują się w kompleksie stajni pruskich przy ul. Gietkowskiej. Trzeci, niewielki, wykorzystujemy przy ul. Bohaterów Monte Cassino. Usytuowanie budynków w różnych lokalizacjach powoduje problemy logistyczne, a także wymaga od nas utrzymania większej ilości sprzętu lub urządzeń magazynowych (np. wózki widłowe). W dodatku dzierżawione magazyny to obiekty, nad którymi pieczę objął konserwator zabytków, co ogranicza możliwości adaptacji budynków do współczesnych wymogów. Bieżące remonty są również nieefektywne kosztowo, bo Bank inwestuje w magazyny, które nie są jego własnością.

– Nasze magazyny to budynki nieprzystosowane do profesjonalnego przechowywania i dystrybucji żywności – mówi Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie. – Przyjmujemy rocznie niemal 3000 ton żywności, zarówno pakowanej paletowo, jak i świeżej. Nasze wymagania wciąż rosną. Budowa magazynu z jednej strony rozwinie naszą bazę, z drugiej zaś pozwoli poszerzyć i zintensyfikować działania w pozyskiwaniu świeżej żywności. Dlatego cieszymy się, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zgodził się w 100% sfinansować budowę inwestycji, wraz z niezbędnym zapleczem biurowo-socjalnym oraz placem manewrowym.

Magazyn powstanie w Wadągu, w Gminie Dywity. Ma mieć powierzchnię 1200 metrów kwadratowych, a koszt inwestycji to niemal 4 mln złotych. Szacujemy, że pierwsza żywność trafi do niego pod koniec 2022 roku.

21 lipca 2025

Pomagaj bez wydawania ani grosza więcej. Wystarczy… zrobić zakupy!

Czy można pomagać, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów? Tak. Wystarczy robić zakupy online przez FaniMani.pl, a część wartości transakcji trafi do nas!  Jak to działa? FaniMani.pl to serwis, który... czytaj dalej

15 lipca 2025

Twórcze lato w Biesalu. Edukacja międzykulturowa i integracja w praktyce

W lipcu zakończyliśmy dwutygodniowe warsztaty dla dzieci i młodzieży w Biesalu. Zajęcia były pełne działań kreatywnych i praktycznych – od gotowania i ogrodnictwa po teatr i rękodzieło. To część projektu... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności