26 września 2022

Bankowe obchody Światowego Dnia Żywności 2022. Będzie się działo!

Obchody Światowego Dnia Żywności przypadają corocznie na 16 października, ale my w tym roku postanowiliśmy świętować niemal cały miesiąc! Już 30 września zaprosimy do Banku młodzież szkół podstawowych, a to dopiero początek atrakcji!

Organizacja Narodów Zjednoczonych wyznaczyła 29 września jako Międzynarodowy Dzień Świadomości o Stratach i Marnowaniu Żywności (International Day of Awareness of Food Loss and Waste), dlatego też 30 września chcemy się spotkać z młodzieżą ze szkół podstawowych nr 13 i 14 w Olsztynie, aby podzielić się z nią wiedzą o niemarnowaniu żywności. Edukacji w tej kwestii nigdy dość, bo fakty są bezlitosne. Z badań FAO wynika, że do śmieci wyrzucamy 1/3 żywności przeznaczonej do spożycia. To 1,3 mld ton, z czego 100 mln ton wyrzuca się w Europie! W praktyce oznacza to, że każdy mieszkaniec kontynentu marnuje rocznie blisko 175 kg jedzenia o wartości 600 zł. W ciąg roku, czteroosobowa rodzina, traci w ten sposób 2400 zł.

W Polsce na różnych etapach produkcji, przetwórstwa, dystrybucji i konsumpcji rocznie marnuje się prawie 5 milionów ton żywności.  Najwięcej marnują jej konsumenci, bo aż 60%, czyli blisko 3 mln ton wyrzucanej żywności pochodzi z gospodarstw domowych. Dlatego tak ważna jest edukacja najmłodszych, bo to oni wkrótce będą podejmować świadome decyzje zakupowe i konsumpcyjne.

Nie chcemy jednak tego dnia przynudzać i obchody będą miały interaktywny charakter w formie warsztatów i prelekcji edukacyjnych. W programie znajdą się:

WARSZTAT KUKLINARNY ZERO WASTE – pokażemy, że w kuchni można wyczarować wszystko, nie marnując przy tym grama żywności. Czerstwy chleb? Nieatrakcyjna wizualnie papryka? I co z tego! Gotowanie i smakowanie pod okiem szefa kuchni Macieja Maciejewskiego.


ŻYWIENIE OD KUCHNI – pokaz przygotowany przez studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, podczas którego zostaną przedstawione procesy zachodzące w żywności tj. zmiana barwy, utlenianie oraz procesy enzymatyczne. Pokaz przybliży, jak czynniki środowiskowe wpływają na zmiany zachodzące w żywności oraz da odpowiedź na pytanie, jak zapobiegać utracie związków bioaktywnych.


WYPRAWA W KUCHENNY MIKROŚWIAT – gra edukacyjna przygotowana przez Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon. Prowadzi przez cztery typy zagadek – sensoryczną, geograficzną, botaniczną oraz detektywistyczną. Poprawne rozwiązanie zagadek pozwala otrzymać dostęp do mikroskopowego świata roślin wykorzystywanych w kuchni (m.in. kawa arabska, herbata chińska, kakaowiec właściwy, wanilia płaskolistna, migdałowiec pospolity, kardamon malabarski, imbir lekarski, pieprz czarny).


FOOD SAFETY & WASTE QUIZ

Quiz z wykorzystaniem bezpłatnej aplikacji Kahoot! na temat skali marnowania żywności. W czasie zabawy uczestnicy dowiedzą się, jak bezpiecznie obchodzić się z żywnością oraz jak ją prawidłowo przechowywać. Quiz testowaliśmy rok temu – oprócz solidnej dawki wiedzy, jest sporo zabawy i rywalizacji.


Oprócz tego swoje stanowisko będzie miała firma KOMA sp. z.o.o, która przypomni wszystkim zasady selektywnej zbiórki odpadów.


To jednak nie koniec atrakcji, bo 20 października spotkamy się z przedstawicielami regionalnych samorządów i firm. Podsumujemy dotychczasową współpracę w kwestii niemarnowania żywności, a samorządom, które jeszcze jej z nami nie podjęły, będziemy pokazywać korzyści płynące ze współdziałania. Obchody Światowego Dnia Żywności zamknie kolejne spotkanie z młodzieżą, które odbędzie się 27 października. O jego szczegółach będziemy Was informować!

 

 

1 grudnia 2022

Projekt SUCCESS: będziemy uczyć, jak podejmować świadome decyzje zakupowe

We współpracy z partnerami z Belgii i Finlandii realizujemy projekt SUCCESS. Jego głównym celem jest opracowanie metod, dzięki którym nasze codzienne decyzje zakupowe będą przyjaźniejsze środowisku. Wciąż... czytaj dalej

29 listopada 2022

Świąteczna Zbiórka Żywności. Zebraliśmy 17 ton żywności

Podczas Świątecznej Zbiórki Żywności udało się nam pozyskać niemal 17 ton żywności. W miniony weekend w kilkudziesięciu miejscowościach regionu zorganizowaliśmy Świąteczną Zbiórkę Żywności. Mieszkańcy... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności