10 stycznia 2023

Bank Żywności w Olsztynie wydał w 2022 roku 1,8 mln kg żywności

Wśród odbiorców pomocy byli najubożsi mieszkańcy regionu i Ukrainy.

Od ponad 22 lat Bank Żywności w Olsztynie ratuje żywność przed zmarnowaniem i przekazuje ją potrzebującym. Darowizny otrzymują różne grupy społeczne i organizacje niosące pomoc, m.in. domy dziecka, domy samotnej matki, ośrodki pomocy społecznej, jadłodajnie, domy pomocy społecznej, świetlice środowiskowe, rodziny zastępcze, noclegownie, schroniska dla bezdomnych itp.

W 2022 roku Bank Żywności w Olsztynie wydał 1,850 mln kilogramów żywności, z czego 669 ton to żywność uratowana przed zmarnowaniem. To m.in. produkty z krótkim terminem ważności, które odbieramy codziennie ze sklepów w regionie, a także darowizny od zaprzyjaźnionych producentów żywności i hurtowników. Gdyby nie interwencja Banku, jedzenie to trafiłoby do utylizacji. – W ciągu roku odprawiliśmy 2000 transportów. Codzienne do działu dystrybucji i pozysku żywności przyjeżdżało średnio osiem organizacji, spośród 260, z którymi współpracujemy – mówi Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie.

W wydanej liczbie żywności — 1,850 mln kg — kryje się także pomoc z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (Podprogram 2021). Jej tonaż przekroczył 970 ton, a łączna wartość to ponad 5,4 mln złotych.

W sumie wartość pozyskanej i przekazanej przez Bank żywności przekroczyła 18,7 mln złotych.

W 2022 roku po raz pierwszy organizowaliśmy pomoc żywnościową oraz przemysłową dla mieszkańców Ukrainy i uchodźców zza naszej wschodniej granicy. Do potrzebujących trafiło niemal 336 ton produktów.

żywność dla potrzebujących
30 stycznia 2023

Wytrawna tarta w stylu zero waste!

W tym miesiącu Maja Świtkowska, menedżerka naszej kuchni warsztatowej Kuźni Społecznej, proponuje Wam przepis na tartę. – Atutem proponowanej tarty jest jej baza w postaci spodu z kruchego ciasta oraz masa... czytaj dalej

24 stycznia 2023

W naszych warsztatach edukacyjnych wzięło udział ponad 2700 osób

Rolą Banku jest nie tylko ratowanie żywności przed zmarnowaniem i przekazywanie jej potrzebującym, ale i edukacja. Naszą codzienną misją jest przekazywanie żywności potrzebującym, która zagrożona jest... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności