10 sierpnia 2019

Bank Żywności w Olsztynie w wakacyjnej trasie z EKO Misją Radia Olsztyn!

Tego lata w kliku warmińsko-mazurskich miejscowościach promowaliśmy ekologiczny styl życia. Za każdym razem w eko-miasteczku, zbudowanym przez Radio Olsztyn, królował inny temat, przygotowany przez Bank Żywności w Olsztynie –  który partnerował lokalnej rozgłośni w EKO akcji.

Trasa EKO Misji przebiegała m.in. przez Mikołajki, Ostródę, Grunwald, Szczytno i Mrągowo. Rozpoczęliśmy 6 lipca – pierwszym przystankiem były Mikołajki. Nietrudno się domyślić, że podczas Festiwalu Rybnego „Rybkę na Zdrowie”, tematem przewodnim były ryby i produkty z nich przyrządzone. Kucharz Banku Żywności w Olsztynie przygotował na żywo zupę z ryb, uratowanych przed zmarnowaniem. Wielki gar tej pysznej potrawy rozszedł się w mig. Przybyli goście byli ciekawi, jakie składniki się w niej znajdują. Poza zupą, edukatorzy Banku Żywności w Olsztynie opowiadali o drodze, jaką przebywa jogurt – od powstania aż do utylizacji – i jakie zasoby są przy tym zużywane. Nasza dietetyczka mówiła m.in. o wartościach odżywczych ryb i dlaczego warto wprowadzić je do swojego codziennego jadłospisu. Rozdawaliśmy też przepisy na kreatywne potrawy, które można przyrządzić z końcówek produktów.

Kolejny przystanek na trasie EKO Misji Radia Olsztyn (11 lipca) to Reggae Festival w Ostródzie. Było mnóstwo ekologicznych konkursów z nagrodami oraz owocowy poczęstunek. Trenerzy projektu „FOLM – Z Natury do Rynku Pracy” (którego Bank Żywności w Olsztynie jest współorganizatorem) zachęcali młode osoby, które w danej chwili nie mają pracy i nie uczą się, do wzięcia udziału w niezwykłej przygodzie na łonie natury (więcej o projekcie tutaj). Rekrutacja do tego projektu odbyła się również 13 lipca, podczas historycznej rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem.

20 lipca eko-miasteczko Radia Olsztyn przeniosło się do Szczytna. Na pikniku, podczas Dni i Nocy Szczytna, głównym tematem był chleb i jego właściwości odżywcze. Dietetycy  Banku Żywności w Olsztynie częstowali chlebem własnej produkcji i opowiadali o tym, jak ważną rolę dla naszego zdrowia odgrywają wartościowe składniki i dieta oparta o produkty zbożowe. Najmłodsi mieli okazję poznać rozmaite zioła i przyprawy, jakie są najczęściej używane w naszej kuchni. Są one też doskonałą alternatywą dla soli, którą można z powodzeniem zastąpić. Pokazaliśmy też wyniki badań, które mówią o tym, że w Polsce pośród produktów spożywczych niestety najczęściej wyrzuca się chleb…

Ostatnim przystankiem EKO Misji tego lata było Mrągowo. 9 sierpnia, podczas Festiwalu Kultury Kresowej, edukatorzy Banku Żywności w Olsztynie pokazali, jak prawidłowo interpretować informacje umieszczone na etykietach produktów spożywczych. Uczyli również rozpoznawania, które „E” w składzie produktu są „dobre”, a których należy unikać – bo przecież to, co jemy, ma ogromny wpływ na nasz wygląd, samopoczucie, wydajność organizmu, a przede wszystkim zdrowie. Częstowaliśmy owocami, warzywami i sokami – które stanowią zdrową alternatywę dla słodyczy. Omówiliśmy też gatunki, wartości odżywcze, przybliżyliśmy pojęcie sezonowości warzyw i owoców, opowiedzieliśmy dlaczego to takie ważne w temacie niemarnowania. Nie zabrakło również gier i zabaw edukacyjnych.

Zobaczcie, jak wyglądały eko-miasteczka! 🙂

 

12 kwietnia 2024

Rozpoczęliśmy kolejną edycję Food Heroes. Na nasze lekcje czeka 10 000 dzieci!

O żywności dla dzieci z województwa warmińsko-mazurskiego. Projekt Food Heroes zakłada edukację dzieci ze szkół podstawowych z klas I-IV oraz przedszkolaków w wieku 5-6 lat w zakresie zrównoważonych zachowań... czytaj dalej

10 kwietnia 2024

Co zrobić z opakowaniami po żywności? Bezpłatny warsztat!

Nie wiesz, do którego pojemnika wrzucić opakowanie po żywności? Zrozumienie symboli na opakowaniach wydaje się trudniejsze niż najprostsze działanie matematyczne? Irytuje Cię ilość śmieci i zastanawiałeś się... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności