Bank żywności, bank aktywności
Niemal każdego dnia do magazynu organizacji trafia żywność wycofywana ze sklepów. Tony wartościowego jedzenia są przekazywane potrzebującym lub innym organizacjom z regionu. Tak wygląda codzienność Banku Żywności w Olsztynie. Na tym nie koniec, bo innym ważnym obszarem działania jest integracja społeczna rodzin i aktywizacja osób długotrwale bezrobotnych. W tej niełatwej dziedzinie Bank Żywności w Olsztynie ma swoje sukcesy.
Ponad 680 osób znajduje się obecnie w trakcie różnych procesów aktywizacyjnych. Jest to możliwe dzięki realizacji projektów i współpracy z innymi organizacjami.
– Od lat wspieramy potrzebujących przekazując im żywność, ale na tym nasza pomoc się nie kończy. Zdecydowanie lepsze jest wyciągnięcie ręki i zmotywowanie do działania. Dlatego od 2004 roku pomagamy osobom wrócić do pracy, integrujemy rodziny, wspieramy osoby z niepełnosprawnościami, stawiamy na rozwój osobisty – wyjaśnia Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie.
„W drodze do aktywności”, „Aktywni i kompetentni w Iławie”, „Aktywna rodzina – szczęśliwa rodzina”– to tylko niektóre projekty, które obecnie są realizowane przez Bank Żywności w Olsztynie.
Cześć zajęć odbywa się w terenie, a część jest realizowana w powstającej Kuźni Społecznej w Olsztynie. To tu popołudniami nie gasną światła, a rodziny integrują się podczas wspólnych zajęć, warsztatów i kursów. To również tutaj doradcy zawodowi i trenerzy pracy odbywają spotkania i aktywizują osoby, które od dłuższego czasu nie pracują.
Treningi zumby, warsztaty artystyczne, kulinarne i wspólne gotowanie, spotkania z dietetyczką, szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, szkoła dla rodziców, wyjazdy integracyjne dla rodzin. To nie atrakcyjny program wyjazdu motywacyjnego. Na te wszystkie zajęcia uczęszczają rodziny – uczestnicy projektów.
– Pokazujemy rodzinom jak mogą żyć inaczej, pomagamy wyjść na prostą w tych obszarach, w których potrzebują pomocy. Stawiamy na prawidłowe funkcjonowanie tej podstawowej komórki społecznej. Chcemy też odejść od owianej złą sławą kanapy, promujemy integrację, aktywność i zdrowy styl życia – mówi Agnieszka Koprucka, koordynatorka projektów EFS.
Jeden z projektów skierowany jest do osób bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo z niepełnosprawnościami. To dzięki projektowi mogą one liczyć na bezpłatne wsparcie coacha, poradnictwo prawne czy psychologiczne.
Część projektów jest dedykowana mieszkańcom Olsztyna, ale Bank Żywności działa znacznie szerzej. Zakończyły się projekty aktywizacyjne w gminie Ruciane Nida czy w Pieckach, obecnie realizowany jest projekt w Iławie.
– Przygotowaliśmy dla 23 osób indywidualne i grupowe zajęcia aktywizacyjne. Oprócz tradycyjnego doradztwa zawodowego i edukacyjnego uczestnicy mają dostęp do darmowych kursów i szkoleń – wyjaśnia Anna Brykała, koordynatorka projektu. – Zainteresowani wybrali swoje przyszłe zawody, a wśród nich są przyszli fryzjerzy, wizażyści, księgowi, projektanci ogrodów, opiekunowie dzieci i osób starszych – dodaje.
Realizacja wszystkich projektów aktywizacyjnych jest możliwa dzięki realizowanym partnerstwom z: Federacją Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa, Ośrodkami Pomocy Społecznej w Barczewie, Gietrzwałdzie, Jonkowie, Olsztynie, Purdzie i Stawigudzie, Gminą Miejską Iława, Fundacją dla Dzieci i Młodzieży „Kółko Graniaste”, Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom i Rodzinie „Arka” im. Ks. Juliana Żołnierkiewicza i Fundacją Niepełnosprawnych SANUS w Ostródzie.
Projekty są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.