29 stycznia 2024

Bank z prestiżową nagrodą prezydenta Olsztyna!

Otrzymaliśmy nagrodę prezydenta Olsztyna Statuetkę św. Jakuba. Specjalne wyróżnienie przyznano nam za szczególne zasługi dla Olsztyna. 

Statuetka św. Jakuba została ustanowiona na 650-lecie nadania Olsztynowi praw miejskich w 2003 roku. To najbardziej prestiżowa nagroda prezydenta Olsztyna, przyznawana za wybitne zasługi dla miasta. Tym bardziej cieszy nas, że fakt, że nagrodę otrzymaliśmy za szczególne zasługi dla Olsztyna, co jest ukoronowaniem naszej 23-letniej działalności.

– Od samego początku stawialiśmy sobie za cel rozwój, słuchanie społeczeństwa, słuchanie potrzeb i wychodzenie im na przeciw oraz realizowanie tych zadań, które z jednej strony stawiają w centrum człowieka i pomagają człowiekowi, ale z drugiej wpływają na rozwój i poprawę sytuacji gospodarczej, społecznej i wzmacniają jednocześnie człowieka – mówił podczas gali wręczenia nagród Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie. – Chciałbym tą nagrodę dedykować przede wszystkim ludziom, których spotkałem po drodze, bo bez nich nie byłoby Banku Żywności w takim wymiarze, jakim jest on dzisiaj.

Całe przemówienie: 

 

Zaczęło się od żywności

Przez ponad dwie dekady funkcjonowania Bank z niewielkiej organizacji stał się prężnie działającym przedsiębiorstwem społecznym. Do początkowej misji –niesienia pomocy żywnościowej potrzebującym i ratowaniu żywności przed zmarnowaniem – z roku na rok dochodziły kolejne pola działalności.

Z sukcesami zajęliśmy się aktywizacją społeczną i zawodową osób zagrożonych wykluczeniem, rodzin, dzieci czy uchodźców. W pierwszych latach istnienia wzmacnialiśmy przedsiębiorczość społeczną poprzez zakładanie m.in. spółdzielni socjalnych i współpracę z Centrum Integracji Społecznej.

W kolejnych latach rozwinęliśmy edukację żywieniową, dietetyczną, dotyczącą szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju i zagadnień dotyczących zero waste. Odbiorcami naszych działań są dzieci, młodzież, dorośli. W tym zakresie rozwinęliśmy współpracę z organizacjami pozarządowymi i placówkami edukacyjnymi w całym województwie. W ciągu 23 lat w naszych działaniach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób, a materiały przez nas przygotowane trafiły nawet do programu nauczania w Albanii.

Kuźnia Społeczna otwiera nowy etap

W 2019 roku uruchomiliśmy Kuźnię Społeczną  – przedsiębiorstwo społeczne, które zostało zbudowane w oparciu o cele statutowe Banku i w przyszłości jego działalność komercyjna ma nam pomóc uzyskać niezależność finansową od środków samorządowych. Tworząc Kuźnię, weszliśmy w kolejny etap naszej działalności – wzmacnianie regionalnej przedsiębiorczości. W Kuźni Społecznej wynajmujemy przestrzenie biurowe, organizujemy wydarzenia o charakterze biznesowym i stymulującym przedsiębiorczość. Przez trzy lata realizowaliśmy także projekt Speed Up Your Business, w którym wzięło udział 30 firm nowopowstałych firm.

Ostatnie lata to coraz większa aktywność Banku na polu międzynarodowym. W partnerstwie z organizacjami i ośrodkami badawczymi z Europy zrealizowaliśmy kilka projektów edukacyjnych oraz zostaliśmy członkiem prestiżowej sieci EIT FOOD.

 

Bank Żywności w liczbach (2000-2023)

39 000 ton przekazanej żywności

8 000 ton żywności uratowanej przed zmarnowaniem

300 organizacji partnerskich

1500 wolontariuszy akcyjnych

2000 osób zaktywizowanych projektach społecznych

 

 

21 listopada 2024

„Jak supermarkety i konsumenci mogą zwiększyć zrównoważoną konsumpcję żywności?” – wydarzenie online. Dołącz do nas!

Dołącz do wydarzenia online „Jak supermarkety i konsumenci mogą zwiększyć zrównoważoną konsumpcję żywności?” Jak supermarkety i konsumenci mogą zwiększyć zrównoważoną konsumpcję żywności?... czytaj dalej

12 listopada 2024

Wyłoniono „Godnych Naśladowania”!

Rada Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego po raz XXI rozstrzygnęła konkurs „Godni Naśladowania”. Wyróżniono osoby, organizacje i instytucje, które swoją działalnością na rzecz... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności