26 czerwca 2020

Azymut na przygodę  

Skompletowali sprzęt, spakowali plecaki, a nawet zabrali instrumenty muzyczne. Pierwsza tegoroczna grupa projektu FOLM – „Z natury na rynek pracy” otworzyła sezon wypraw do Lasów Łańskich na Warmii i Mazurach.

W wyprawie wzięło udział dziesięciu uczestników, czterech trenerów i… jedno zwierzę. Był to owczarek Nya, pies terapeutyczny, dla którego wyprawa do Lasów Łańskich 18 czerwca z pierwszą tegoroczną grupą, była debiutem w projekcie FOLM w roli dodatkowego opiekuna i dobrego ducha wyprawy.

Po przerwie w wyprawach, spowodowanej pandemią, międzynarodowy projekt został wznowiony. Wyjścia do lasu będą odbywały się 2-3 razy w miesiącu do późnej jesieni, ale na nieco zmienionych zasadach. Dodatkowym, obowiązkowym wyposażeniem uczestników są maseczki, jednorazowe rękawiczki i litry płynu dezynfekującego.

— Po miesiącach spędzonych w domu, kontakt z naturą smakuje jeszcze lepiej — zapewnia Dorota Czarzasta-Wardyn, koordynatorka projektu FOLM, którego partnerem jest Bank Żywności w Olsztynie. — Jednak aby nie narażać zdrowia uczestników projektu, zachowujemy wszelkie wymogi bezpieczeństwa sanitarnego obowiązujące w okresie pandemii. Zarówno podczas transportu do lasu, jak i w trakcie tygodniowej wyprawy.

Po siedmiodniowej ekscytującej przygodzie w plenerze pod okiem trenerów, uczestników czeka indywidualna praca z coachem, która pomoże w budowaniu własnej ścieżki życiowej i zmobilizuje do działania. Ostatnim etapem projektu jest dostęp do innowacyjnej platformy internetowej, skupiającej przedstawicieli biznesu. Za jej pośrednictwem będą rekrutować pracowników spośród uczestników projektu FOLM, którymi mogą być mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

— Do tej pory w projekcie na Warmii Mazurach wzięło udział 50 osób, prawie wszyscy trafili na rynek pracy lub kontynuują edukację — zapewnia Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie. — Najlepszą rekomendacją dla projektu jest fakt, że wielu jego uczestników wraca podczas kolejnych edycji wypraw w roli wolontariuszy, wspierając i motywując „nowych”.

Nowe przyjaźnie, większa pewność siebie, a przede wszystkim wypracowanie jasnego celu życiowego. To efekt wypraw, podczas których uczestnicy poznają swoje mocne strony, predyspozycje i talenty.

fot. Jarek Poliwko

— Jestem wzruszony tym, jak udało nam się zbudować relacje i atmosferę w grupie — przyznał po wyprawie Andrzej, jeden z uczestników pierwszej tegorocznej wyprawy. — Trenerzy dali mi motywację, moje przemyślenia się wyklarowały, wiem lepiej, co chcę robić w życiu. Dostałem powera na dalszą drogę.

— Jestem wdzięczna za wszystko, co przeżyłam podczas tej wyprawy, dużo dowiedziałam się o sobie i nauczyłam — dodaje Dominika. — Mam motywację do działania. To była niezwykła przygoda, która na długo we mnie pozostanie.

Jeśli masz 18-30 lat i szukasz swojej życiowej drogi – zabierz się z nami na letnią lub jesienną wyprawę.
Info: folmweb.com
Info: https://lnkd.in/eYdxEW7  i https://lnkd.in/eXq_rZ5

Projekt FOLM jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię za pośrednictwem Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz Norweskiego Funduszu Grantowego dla Młodzieży. Projekt otrzymał grant w wysokości 3,4 mln euro.

 

 

20 grudnia 2024

„Olsztyn gra dla Powodzian” – charytatywny koncert w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

8 stycznia 2025 roku w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie odbędzie się wyjątkowy koncert charytatywny pod hasłem „Olsztyn Gra dla Powodzian”. W godzinach 17:00-20:00 olsztyńscy... czytaj dalej

18 grudnia 2024

Jak nie marnować jedzenia w Święta Bożego Narodzenia?

Jak zorganizować Święta bez marnowania jedzenia? Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas pełen radości, rodzinnych spotkań i pysznych potraw. To również moment, w którym łatwo o marnowanie jedzenia. Zbyt... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności