2 kwietnia 2020

#AkcjaZupa – gotujemy posiłki dla seniorów

Mimo pandemii koronawirusa Bank Żywności w Olsztynie realizuje swoją misję – ratuje żywność i wspiera potrzebujących. W tym trudnym dla wszystkich czasie rozpoczęliśmy przygotowywanie i dystrybuowanie posiłków dla olsztyńskich seniorów.

Od kilku dni przygotowywaliśmy się intensywnie do akcji, gromadząc od zaprzyjaźnionych producentów i sieci handlowych żywność z krótkim i długim terminem do spożycia. W kuchni warsztatowej Kuźni Społecznej nasz kucharz Grzegorz Mowczun przygotowywał trzy pełnowartościowe zestawy obiadowe.

— Gotując i dostarczając posiłki dla seniorów, chcemy realizować swoją misję poprzez ratowanie żywności i pomoc potrzebującym — mówi Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie. — Wierzymy, że nasze działanie będzie uzupełnieniem diety seniorów, a także przyczyni się do tego, że będą oni rzadziej wychodzić z domów, aby zaopatrywać się w produkty żywnościowe, co w konsekwencji w obecnej sytuacji zwiększy ich bezpieczeństwo. Chcielibyśmy także dać seniorom trochę radości w tym trudnym okresie.

Posiłki będą trafiały do osób w wieku 60+, seniorów niepełnosprawnych, samotnie gospodarujących lub takich, których sytuacja jest szczególnie trudna. Potrzebujących wskazał Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, rady osiedli oraz Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

W #AkcjaZupa zaangażowali się także pełnoletni wolontariusze z Rotaract. Co trzy-cztery dni będą rozwozić obiady do seniorów z zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa – zostawiając przygotowane posiłki pod drzwiami i nie kontaktując się osobiście z odbiorcami żywności.

— Jako Rotaract kontaktowaliśmy się z kilkoma Bankami Żywności, ale tylko olsztyński wyraził zainteresowanie współpracą z nami — mówi Klaudia Dryja, wolontariuszka. — Nasza organizacja zrzesza młodych ludzi, którzy chcą zrobić coś dla innych. W obecnej sytuacji naturalne jest, że chcemy pomóc tym, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują.

Wśród wolontariuszy, którzy będą przyjeżdżać do Banku Żywności w Olsztynie, jest także Dustin, Niemiec na stałe mieszkający w Hamburgu. — Można powiedzieć, że to międzynarodowa pomoc — śmieje się Dustin. — Miałem właśnie wracać do kraju, ale granice zostały zamknięte, więc pomyślałem, że nie będę bezczynnie siedział. Z chęcią przydam się do czegoś, pomogę.

Pierwszego dnia wolontariusze rozwieźli kilkadziesiąt posiłków w różnych dzielnicach miasta. — Będziemy na bieżąco reagować na zapotrzebowanie, modyfikować listę odbiorców, a być może ją poszerzać — wyjaśnia Jolanta Markiewicz, koordynatorka akcji z Banku Żywności w Olsztynie. — Jeśli jakieś sieci lub producenci są zainteresowani udziałem w #AkcjaZupa to zapraszamy do kontaktu z nami.

Fot. olsztyn.com.pl.

 

29 maja 2020

Niesamowici darczyńcy: 5000 zł na #AkcjaZupa

Maj kończy się w Banku Żywności w Olsztynie dobrymi wiadomościami. Ikano Bank Oddział w Polsce przekazał na #AkcjaZupa 5 tys. złotych, dzięki czemu uda nam się ugotować tysiąc dodatkowych posiłków dla... czytaj dalej

29 maja 2020

Speed Up Your Business: firmy zaczynają swoją przygodę

Bank Żywności w Olsztynie rozpoczyna program akceleracyjny, w ramach którego dziesięć przedsiębiorstw z regionu zostanie otoczonych wsparciem, mającym na celu podniesienie ich konkurencyjności. Z pierwszymi... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności