W Berlinie rozmawialiśmy o roli banków żywności
Wzięliśmy udział w konferencji Europejskiej Federacji Banków Żywności, podczas której wybrzmiały mocno stwierdzenia, że rola banków, jak nigdy dotąd, jest szczególnie potrzebna w walce z postępującym kryzysem.
W corocznym zjeździe wzięło udział około dwustu przedstawicieli federacji narodowych banków żywności, pochodzących z 25 krajów, w tym przedstawiciele niemieckiej federacji Tafel Deutschland, zrzeszającej 962 banki żywności.
Zjazd przebiegał pod hasłem „Europa w kryzysie, bank żywności w akcji”. Podczas paneli dyskusyjnych rozmawiano m.in. o zmianach klimatu, pandemii koronawirusa oraz wojnie w Ukrainie. – Ten potrójny kryzys, który prowadzi do paraliżowania łańcuchów dostaw, gwałtownego wzrostu inflacji i rosnących kosztów życia, przyczynia się do tego, że darowizny żywnościowe zmieniają zasady gry, a bezpieczeństwo żywnościowe staje się coraz bardziej kruche – mówi Aneta Janikowska-Kiśluk z Banku Żywności w Olsztynie, która wzięła udział w konferencji. – Rozmawiano także o tym, jak będzie wyglądał nowy FEAD, z którego w Polsce finansowany jest Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa.
Podczas konwencji wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele FEBY, Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, The Global FoodBanking Network, rządu Niemiec, Komisji Europejskiej, a także amerykańskich banków żywności.
Uczestnicy zjazdu mieli także okazję odwiedzić berliński bank żywności (Berliner Tafel), którego sposób działania jest podobny do Banku Żywności w Olsztynie. Organizacja odbiera żywność krótkoterminową ze sklepów i dystrybuuje ją wśród osób potrzebujących. Miesięcznie w ten sposób przekazywane jest 660 ton żywności do 165 tys. osób. Co ciekawe, praca banku oparta jest na zaangażowaniu wolontariuszy, których jest blisko 1700!
– Konferencja pokazała, że banki żywności, chyba jak nigdy wcześniej, są niezwykle potrzebne – mówi Aneta Janikowska-Kiśluk. – Pełnia ważną rolę zarówno w eliminacji zjawiska niedożywienia, ale także w transformacji systemu żywnościowego, w kierunku konsumpcji bardziej zrównoważonej, poprzez minimalizowanie strat żywności oraz edukację i zwiększenie świadomości na temat właściwych wyborów konsumpcyjnych.