Szansa na zdobycie nowych kwalifikacji dla kobiet z Ukrainy
Kilkanaście kobiet z Ukrainy bierze udział w ośmiotygodniowym kursie kulinarnym organizowanym przez Bank. Wierzymy, że dzięki zdobytym umiejętnościom, uczestniczki kursu znajdą w Polsce pracę.
Po raz kolejny aktywizujemy zawodowo uchodźczynie z Ukrainy, które trafiły do Polski po 24 lutego i zbrojnej napaści Rosji na naszego wschodniego sąsiada. Zorganizowaliśmy już dwa ogólne kursy kulinarne (podstawowy i rozszerzony) oraz jeden specjalistyczny – piekarniczy. Atrakcyjność tej formy aktywizacji uchodźczyń sprawiła, że do Banku zgłaszają się kolejni sponsorzy, którzy chcą wesprzeć podobne działania, włączając się w tryb pomocy Ukrainie. Tym samym, dzięki hojności głównego sponsora Fundacji Promocji Kultury i Sportu, Nexus Automotive Central Europe i Inter Parts oraz wsparciu Electrolux Food Foundation, rozpoczęliśmy kolejny kurs kulinarny, 160-godzinny, przygotowujący do zawodu kucharza.
Z firmą Electrolux już współpracowaliśmy, natomiast Fundacja Promocji Kultury i Sportu, NACE i Inter Parts, działa z nami po raz pierwszy. Fundacja związana jest z branżą motoryzacyjną i największa na świecie grupą zakupową Nexus Automotive International z siedzibą w Genewie, która zrzesza dystrybutorów i dostawców części samochodowych z całego świata. W Europie funkcjonuje Nexus Automotive Central Europe, obejmujący m.in. Polskę i Ukrainę. Wydawałoby się, że między częściami samochodowymi a wsparciem Ukrainy jest długa droga… ale tak nie jest.
– NACE oraz rozwijająca się sieć warsztatów NexusAuto, której partnerem w Polsce jest firma Inter Parts, od początku wojny angażuje się w pomoc na rzecz uchodźców z Ukrainy – mówi Alina Rombalska, manager ds. rozwoju w grupie Nexus oraz pełnomocnik Fundacji – Na Ukrainie współpracujemy z pięcioma dystrybutorami części samochodowych. Ponieważ była to współpraca już kilkuletnia, w międzyczasie oprócz relacji biznesowych pojawiły się przyjacielskie. Gdy wybuchła wojna, od razu nasz region NACE rozpoczął organizować pomoc. Zaczęliśmy gromadzić środki, z których do dziś pomagamy 30 osobom z Ukrainy, które ugościliśmy w Polsce. Wsparliśmy również działania Solidarnej Paczki, a teraz chcielibyśmy dofinansować działania Banku w organizacji kursu kulinarnego.
Kurs będzie obejmował 160 godzin nauki, podczas którego uczestniczki będą uczyć się m.in. jak przygotować wywary, sosy i marynaty, śniadania standardowe, ale także wegetariańskie i wegańskie. Kobiety zapoznają się również z technikami zdobienia i podawania potraw, nauczą się jak praktycznie wykorzystywać techniki kulinarne (gotowanie, smażenie, duszenie, pieczenie, grill, konfitowanie i technika sous-vide). Podczas kursu dowiedzą się również jak przygotować dania wegetariańskie z wykorzystaniem zasad zero waste, dania mięsne, rybne, desery oraz poznają techniki dekorowania przygotowanych dań.
Oprócz tego zajęcia praktyczne uzupełnione będą lekcjami języka polskiego, z naciskiem na zagadnienia kulinarne i te, które przydadzą się w komunikacji w kuchni.
– Ważne jest również to, że po raz pierwszy realizujemy kurs poza terenem Banku i naszą kuchnią warsztatową – mówi Anna Archutowska, dyrektor Banku Żywności w Olsztynie. – Zajęcia prowadzimy w ośrodku w Łańsku, w którym zakwaterowane są osoby z Ukrainy. Chcemy w ten sposób zaktywizować także osoby z terenu powiatu, dla których wyjazd do Olsztyna z różnych względów jest utrudniony.