14 grudnia 2021

Największą sztuką jest budowanie trwałych relacji

W projekcie „O krok dalej” uczestnicy wzięli udział w szkoleniu na temat fundraisingu i wpływu produkcji żywności na środowisko.

Ostatnie spotkanie z tym roku w ramach projektu „O krok dalej” upłynęło pod znakiem dwóch szkoleń. Pierwsze z nich poprowadziła Agnieszka Terebiłów, koordynatorka ds. współpracy zewnętrznej z Fundacji Przyszłość dla Dzieci. Spotkanie dotyczyło fundraisingu, czyli pozyskiwania pieniędzy na działalność i realizację misji organizacji. – Tak naprawdę fundraising to wychodzenie do ludzi i pokazywanie, jak intersujące się robi rzeczy w swojej organizacji – mówi Agnieszka Terebiłów. – Mówimy w ten sposób ludziom, do których zwracamy się o wsparcie, że mają szansę zmienić rzeczywistość, tak aby ona była lepsza dla innych, w której wszystkim będzie się dobrze żyć.

Agnieszka Terebiłów dodała także, że pozyskanie jednorazowej dotacji może być względnie łatwe: – Jednak największą sztuką jest zbudowanie takiej relacji, aby ta współpraca trwała.

W drugiej części z uczestniczkami projektu spotkała się Kinga Młyńska, właścicielka marki Mikrowarzywa z Warmii. Kinga opowiadała o tym, jak produkcja żywności wpływa na środowisko. Wśród wniosków, które pojawiły się trakcie wykładu, wybrzmiała troska o dobrą i zdrową żywność. – W Polsce mamy jedną z najlepszych żywności na świecie, ale powoli tracimy do niej dostęp, bo małe gospodarstwa, które odpowiadają za jej produkcję, powoli są likwidowane na rzecz dużych monokultur – mówiła Kinga Młyńska.

Spotkanie finalizowało pierwszy etap projektu „O krok dalej” – rekrutację 10 organizacji, kampanię promującą projekt oraz szkolenia – który włączył jego uczestników do systemu pozyskiwania żywności, wyposażając je w wiedzę, znajomość procedur i praktyczne wskazówki.

– Kolejnym etapem będzie tworzenie indywidualnych planów rozwoju dla każdej organizacji zaangażowanej w projekt, nawiązywanie partnerstw lokalnych i wdrażanie w życie ratowania żywności oraz przekazywanie wiedzy na temat niemarnowania żywności osobom, które korzystają z pomocy żywnościowej na co dzień – mówi Jolanta Markiewicz, koordynatorka projektu.

Celem projektu “O krok dalej”, którego realizacja potrwa niemal do końca 2022 roku, jest włączenie organizacji społecznych i odbiorców pomocy społecznej z województwa warmińsko-mazurskiego w proces zagospodarowywania na cele społeczne żywności ratowanej przed zmarnowaniem. Zaplanowane w projekcie działania pozwolą ograniczyć w środowisku lokalnym proces marnowania żywności i realizację działań proekologicznych.

 

 

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG

14 kwietnia 2025

I tegoroczna edycja Like a Chef za nami!

Siedemnaścioro uczestników ukończyło I edycję kursu kulinarnego Like a Chef.  80 godzin zajęć, 13 kobiet, 4 mężczyzn, jedna osoba z Białorusi – tak w skrócie można podsumować pierwszą, tegoroczną,... czytaj dalej

14 kwietnia 2025

Zostań edukatorem/ką w Twojej okolicy i dołącz do programu Food Heroes!

Interesujesz się zdrowym odżywianiem i chcesz mieć realny wpływ na przyszłe pokolenia? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie wyjątkową okazję! Dzięki grupie Electrolux oraz Electrolux Food Foundation program Food Heroes... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności