21 października 2020

Światowy Dzień Żywności w naszym Banku

Nie tak wyobrażaliśmy sobie obchody tego szczególnego dnia, ze względu na to, że cześć wydarzenia musieliśmy odwołać, biorąc pod uwagę rządowe obostrzenia związane z koronawirusem. Mimo tych przeciwności losu zrealizowaliśmy część warsztatów i prelekcji.

Światowy Dzień Żywności ustanowiony został w 1979 roku przez Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). – Tego dnia chcemy zwrócić szczególną uwagę na szacunek do żywności i jej prawidłowe wykorzystanie w kontekście tego, że w niektórych regionach świata brakuje jedzenia, a w innych mamy jej nadmiar – mówił Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie.

Bank Żywności w Olsztynie, wraz z Instytutem Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk, „rozciągnął” obchody ŚDŻ na trzy dni. Pierwszego zaplanowaliśmy prelekcje, pokazy i warsztaty kulinarne, m.in. dla uczniów olsztyńskich szkół. Pozostałe dwa dni miały być poświęcone na międzypokoleniowe warsztaty kulinarne dla mieszkańców Olsztyna. Niestety, poprzez włączenie naszego miasta do tzw. czerwonej strefy, dwa dni spotkań musieliśmy odwołać. A szkoda, bo wszystkie miejsca na warsztaty zostały zarezerwowane niemal pierwszego dnia otwarcia rejestracji.

Tak czy inaczej, 16 października w Banku pojawili się uczniowie z LO I i LO XII oraz podopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło z Dobrego Miasta. W strefie edukacyjnej na gości czekał pokaz przygotowany przez naukowczynie z IRZiBŻ PAN „Kosmiczna Żywność”. Zebrani mogli dowiedzieć się, czym różni się żywność liofilizowana od suszonej czy jak wybierać produkty o dłuższym terminie przydatności do spożyci. Dociekliwi mogli dowiedzieć się, dlaczego na pokładzie statku kosmicznego nie je się chleba.

Oprócz tego w strefie edukacyjnej EIT Food FoodUnfolded znalazło się miejsce na pokazy w technologii VR, podczas których goście oglądali filmy na temat rolnictwa przyszłości. Miejsce to cieszyło się dużą popularnością zarówno młodych, jak i starszych uczestników ŚDŻ. Z kolei edukatorzy przy stoiskach Banku mówili na temat prawidłowego przechowywania żywności, czy sortowania odpadów. W formie interaktywnej można było samemu spróbować uporządkować produkty w lodówce.

Całość uzupełniły prelekcje m.in. o tym jak fagi, czyli wirusy, walczą z bakteriami chorobotwórczymi w żywności. Anna Brykała oraz Aleksandra Matias z działu edukacyjnego Banku z kolei przybliżyły ideę zero waste i włączając do zabawy zebranych, próbowały wykazać, że niemal każda żywność, która stanowi dla nas resztkę lub chcielibyśmy ją wyrzucić, może zostać kreatywnie wykorzystana w kuchni.

Ale prawdziwy finał czekał na wszystkich w kuchni warsztatowej Kuźni Społecznej, gdzie uczestnicy obchodów Światowego Dnia Żywności, pod okiem szefa kuchni Grzegorza Mowczuna, samodzielnie przygotowywali dania i wcielali w życie ideę kuchni bez resztek. Było zabawnie i pysznie!

Warsztaty odbyły się w ramach obchodów Światowego Dnia Żywności i są częścią projektu EIT Food #AnnualFoodAgenda, który dąży m.in. do poprawy nawyków żywieniowych i postaw konsumenckich względem gospodarowania żywnością w Europie.

26 kwietnia 2024

Duże zainteresowanie naszym projektem!

Kilkudziesięciu przedstawicieli samorządów, ośrodków pomocy społecznej i organizacji wzięło udział w spotkaniu, podczas którego przedstawiliśmy założenia projektu, którego głównym celem jest stymulacja... czytaj dalej

19 kwietnia 2024

Żywność największą potrzebą człowieka – przyjdź na spotkanie i weź udział w projekcie!

25 kwietnia chcemy zaprosić zainteresowanych do wzięcia udziału w spotkaniu informacyjnym, dotyczącym projektu „Food is the Greatest Human Need Program”  (Żywność największą potrzebą człowieka) w ramach,... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności