Według danych zawartych w raporcie Instytutu Ochrony Środowiska i Państwowego Instytutu Badawczego (Warszawa, 2020) na proces marnowania żywności przez konsumentów główny wpływ ma planowanie zakupów, ich realizacja oraz przygotowanie i konsumpcja posiłków.
Aż 6 na 10 Polaków rzadko sprawdza przed zakupami stan swoich zapasów, a niemal 70% praktycznie nie przywiązuje uwagi do tego, aby ułożyć żywność w lodówce zgodnie z datą ważności. A jak podkreślają badacze staranne planowanie zakupów, tworzenie listy niezbędnych produktów, planowanie posiłków z wyprzedzeniem mają największy wpływ na ograniczenie marnowania żywności. Samo sporządzenie listy zakupów może ograniczyć wyrzucenie jedzenia o 20% na osobę. W cytowanym raporcie stwierdzono, że nadmierne i przeszacowane zakupy są „niejednokrotnie konsekwencją strategii marketingowych i sprzedażowych wdrażanych przez producentów i dystrybutorów żywności”. Warto pochylić się nad problemem, bo z badań wynika, że najczęściej wyrzucamy pieczywo (34%), wędliny (18,3%), owoce (18,1%), warzywa (15,6%), mleko (14%).
W ograniczeniu marnowania żywności ważne jest również planowanie posiłków, bo dzięki temu poprawiamy umiejętność planowania zakupów i ograniczamy nadwyżki żywności.
Planuj zakupy – twórz listę produktów, które są niezbędne
Dzięki temu unikniesz nadprogramowych zakupów i zmniejszysz prawdopodobieństwo, że jedzenie trafi do kosza. Odetchnie też Twój portfel.
Nie kupuj, gdy jesteś głodny
Głodni nie zachowujemy się racjonalnie i wszystkie produkty wydają się soczyste i pachnące. Pełen brzuch w sklepie – mniejszy koszyk przy kasie.
Pilnuj terminu przydatności do spożycia i przechowuj żywność zgodnie z wytycznymi na etykiecie produktowej
To podstawa inteligentnego zarządzania produktami w kuchni.
Nie ulegaj promocjom i przecenom
Producenci kuszą, półki sklepowe nęcą promocjami. Nie reaguj emocjonalnie. Kupuj, to co rzeczywiście jest ci potrzebne.
Regularnie przeglądaj kuchenne szafki i lodówkę. Zjadaj produkty, które wkrótce będą nieprzydatne do spożycia.
Planowanie przydaje się w życiu. Rozpocznij je od efektywnego zarządzania produktami w Twojej kuchni.
Wykorzystuj resztki jedzenia. W Internecie znajdziesz wiele inspiracji
Pół papryki? Ostatni kawałek kiełbasy? Resztka koncentratu pomidorowego? Chyba szykuje się jakieś leczo… Z końcówek można wyczarować cuda.
W lodówce lub szafce ustawiaj produkty według daty ważności. Starsze bliżej, nowe głębiej
Wystarczy poświęcić chwilę na uporządkowanie zapasów, aby zminimalizować straty.
Ustaw odpowiednią temperaturę w lodówce
Za niska temperatura grozi przyspieszeniem procesów gnilnych, za wysoka zamrażaniem produktów. Stosuj zalecania producenta lodówki.
Nie wyrzucaj starych owoców lub warzyw. Możesz zrobić z nich koktajl
Oklapnięty lub mocno dojrzały owoc nie wygląda apetycznie. Forma koktajlu sprawi, że chętniej sięgniesz po taką bombę witaminową.
Stare pieczywo możesz przeznaczyć na bułkę tartą lub grzanki do zupy
Twardy jak kamień chleb nie oznacza końca jego przydatności. To dopiero może być początek jego kulinarnej przygody!
Bądź kreatywny. Nawet „odpadki” roślin (łodygi, liście) można wykorzystać w kuchni
Z brokułowych łodyg możesz ugotować zupę, ze skórki dyni zrobić chipsy, a z liści młodych warzyw sałatkę. Truskawkowe szypułki są źródłem chlorofilu, który oczyszcza organizm z toksyn. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia.
Rób soki, przetwory, weki
To jedna z metod konserwacji jedzenia, którą od lat stosują nasze mamy i babcie. Ty też spróbuj! Domowe przetwory są też o wiele bardziej wartościowe niż te kupowane. Własne weki, to doskonały sposób na wykorzystanie pojedynczych warzyw, czy owoców.
Zamrażaj produkty. Sięgniesz po nie, kiedy będziesz miał na to ochotę
Niektóre produkty możesz przechowywać nawet rok!
Jeśli możesz, zabierz resztki dania z restauracji i zjedz w domu
To nie wstyd, a w krajach rozwiniętych wręcz moda.
Planuj posiłki i gotuj odpowiednie porcje. Lepsze uczucie niedosytu niż przejedzenie i wyrzucenie resztek do śmietnika
Lepiej poprosić o dokładkę niż z poczuciem winy wyrzucić jedzenie. Jeśli nie jesteś w stanie zjeść nałożonej porcji, to przechowaj ją i zjedz dzień później.
Przechowuj jedzenie w pojemnikach
Dzięki temu jedzenie dłużej zachowa swoją świeżość i właściwości.
Przekaż jedzenie potrzebującym
Możesz zacząć od sąsiadów, poprzez organizacje pomagające potrzebującym na jadłodzielniach kończąc. Ważne jest, abyś chciał to zrobić!