Będziemy uprawiać rośliny w systemie hydroponicznym
Podpisaliśmy umowę z koreańską firmą Cube Farm, która dostarczy nam specjalistyczny kontener do uprawy roślin bez tradycyjnej gleby.
Współpracę z firmą z Korei nawiązaliśmy już rok temu, a przy okazji obchodów Światowego Dnia Żywności udało nam się ją sfinalizować. Na mocy porozumienia z Cube Farm firma dostarczy nam kontener do transportu morskiego wyposażony w inteligentny system pozwalający na uprawę roślin w systemie hydroponicznym. System ten pozwala na uprawę bez tradycyjnej gleby, zamiast tego wykorzystując wodę wzbogaconą o składniki odżywcze. W systemie hydroponicznym korzenie roślin są zanurzone w wodzie lub umieszczone w specjalnych substratach (np. wełnie mineralnej, keramzycie), które pomagają utrzymać wilgoć, dostęp powietrza oraz umożliwiają transport składników odżywczych.
To rozwiązanie jest szczególnie przydatne w dobie malejących powierzchni uprawowych, ponieważ pozwala na oszczędną gospodarkę zasobami. Do głównych zalet możemy zaliczyć m.in. oszczędność gleby i środowiska naturalnego (nie musimy wycinać lasów pod uprawę), a także możliwość uprawy wertykalnej (z powodzeniem kontenery można ustawiać na sobie), co jest niezwykle przydatne w obszarach miejskich czy gęsto zaludnionych.
– To alternatywa dla światowej produkcji żywności, na którą wywierana jest presja, aby zwracać uwagę na ochronę środowiska. Ogromną zaletą tego systemu jest oszczędność wody, która wykorzystywana jest w obiegu zamkniętym i do jednego cyklu uprawy potrzeba 100 litrów wody. Uprawa w systemie hydroponicznym jest też możliwa przez cały rok. – mówi Aneta Janikowska, dyrektorka ds. edukacji, innowacji i rozwoju przedsiębiorczości Banku Żywności w Olsztynie.
Dodatkowo kontener będziemy wykorzystywać niemal bezkosztowo, ponieważ energia do jego zasilenia będzie pochodzić z farmy fotowoltaicznej zlokalizowanej na terenie naszego magazynu w Wadągu. Cube Farm, za pomocą systemów elektronicznych, będzie też przez dwa lata obserwować, jak radzimy sobie z uprawami.
Zakup kontenera to dla Banku możliwość rozwoju i uprawy warzyw na własny użytek. To także szansa na nawiązanie współpracy badawczej z ośrodkami naukowymi. Wstępne zainteresowanie analizą kontenerowych upraw wykazał już Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.