22 listopada 2023

W Gminie Piecki uruchomimy ośrodek edukacyjny

Gmina Piecki przekazała nam budynek dawnej szkoły, którą zamienimy w ośrodek edukacyjny. W placówce będziemy prowadzić działania m.in. związane z zagadnieniami dotyczącymi niemarnowania żywności, prawidłowego żywienia, zrównoważonego rozwoju czy gospodarką o obiegu zamkniętym.

Porozumienie o przekazaniu budynku podpisane jest na 30 lat, a działania wójt jednogłośnie poparła Rada Gminy Piecki. W myśl dokumentu Bank Żywności w Olsztynie zagospodaruje budynek po byłej szkole w Dłużcu. – Od dawna szukaliśmy miejsca, w który moglibyśmy otworzyć ośrodek edukacyjny, w którym będziemy prowadzić działania m.in. związane z zagadnieniami dotyczącymi niemarnowania żywności, prawidłowego żywienia, zrównoważonego rozwoju czy gospodarką o obiegu zamkniętym – mówi Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie.

Ośrodek powstanie w budynku po byłej szkole w Dłużcu, która od dwóch lat jest zamknięta. W gminie rodzi się coraz mniej dzieci, więc placówkę zamknięto a pozostali uczniowie dojeżdżają do szkoły w Pieckach. Tuż obok szkoły znajduje się działka, którą bank chciałby docelowo zagospodarować. Powstałby w niej pokazowy ogród, w którym będą prowadzone lekcje dotyczące żywności. Dzieci i dorośli szukaliby w nim odpowiedzi na pytania, skąd bierze się zdrowa żywność i jak ją uprawiać. Teren wiejski w Dłużcu nadaje się do tego znakomicie.

Porozumienie podpisane (od lewej): Bogdan Raszczyk, wiceprezes Banku Żywności w Olsztynie, Marek Borowski, prezes BŻ w Olsztynie i Agnieszka Kurczewska, wójt Gminy Piecki

To także szansa dla gminy

– W porozumieniu z gminą zawarliśmy także deklarację, że część działań, które będziemy prowadzić w szkole, będziemy kierować do mieszkańców gminy i Dłużca – dodaje Marek Borowski. – Oprócz działań edukacyjnych będziemy także realizować projekty w zakresie ekonomii społecznej i aktywizacji osób i całych rodzin. Gmina Piecki dwukrotnie brała udział w naszych projektach.

Z porozumienia oczywiście zadowolona jest Agnieszka Kruczewska, wójt gminy: – Nie chcieliśmy sprzedawać szkoły, bo to byłby grzech i mieszkańcy, których wielu kończyło tę szkołę, by mi tego nie wybaczyli – mówi wójt. – Dlatego cieszymy się, że pojawił się poważny partner, który ma pomysł na zagospodarowanie budynku, sprzyjający rozwojowi społeczeństwa, w tym mieszkańców naszej gminy. A za taki rozwój uważam działania skupione wokół edukacji i ekologii. Jeśli do gminy będą też trafiać ludzie spoza niej lub inne instytucje, zainteresowane naszą współpracą, to skorzystamy na tym także promocyjnie.

Szkoła w Dłużcu, która wkrótce stanie się ośrodkiem edukacyjnym. Fot. glosmazur24.pl

21 listopada 2024

„Jak supermarkety i konsumenci mogą zwiększyć zrównoważoną konsumpcję żywności?” – wydarzenie online. Dołącz do nas!

Dołącz do wydarzenia online „Jak supermarkety i konsumenci mogą zwiększyć zrównoważoną konsumpcję żywności?” Jak supermarkety i konsumenci mogą zwiększyć zrównoważoną konsumpcję żywności?... czytaj dalej

12 listopada 2024

Wyłoniono „Godnych Naśladowania”!

Rada Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego po raz XXI rozstrzygnęła konkurs „Godni Naśladowania”. Wyróżniono osoby, organizacje i instytucje, które swoją działalnością na rzecz... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności