23 marca 2023

Bank i Electrolux: współpraca idealna

Współpraca między firmą Electrolux a Bankiem Żywności w Olsztynie jest doskonałym przykładem partnerstwa, gdzie firma, realizując strategię społecznej odpowiedzialności biznesu, pomaga organizacji pozarządowej osiągnąć jej cele statutowe.

Kontakt z firmą Electrolux nawiązaliśmy podczas konferencji, dotyczącej niemarnowania żywności i lepszego wykorzystania zasobów kuli ziemskiej. Okazało się, że w działalności firmy i Banku jest wiele punktów stycznych. Jednym z nich była walka z niemarnowaniem żywności. Ustaliliśmy, że moglibyśmy podjąć na tym polu współpracę. Jej celem miała być edukacja w zakresie niemarnowania żywności i praktycznego zastosowania produktów oraz promocja filozofii zero waste.

Szybko znaleźliśmy konkretne rozwiązanie. Ogólnoświatowa centrala firmy była zainteresowana wsparciem w różnych punktach globu specjalistycznych kuchni, w których można edukować w kwestii racjonalnego wykorzystania produktów i zasobów naturalnych w procesie konsumpcji. Nasz Bank przymierzał się właśnie do uruchomienia Kuźni Społecznej, w której chcieliśmy otworzyć kuchnię warsztatową.

Dobra praktyka

Electrolux postanowił zadbać o niezbędne wyposażenie kuchni. Otrzymaliśmy m.in. kuchenki, okapy, chłodziarkę barową, piekarniki tradycyjne, parowe, lodówki, zmywarki, płyty grzewcze oraz garnki, patelnie czy fartuchy kuchenne o łącznej wartości 80 tys. złotych. Sprzęt pozwolił nam na kompleksowe przygotowanie przestrzeni, z której korzystają profesjonaliści i amatorzy.

Czas pokazał, że to trafiona inwestycja, bo dzięki wsparciu producenta sprzętu AGD mogliśmy we własnym zapleczu gastronomicznym zrealizować kilkadziesiąt projektów edukacyjnych. Przeprowadziliśmy dziesiątki warsztatów, podczas których uczyliśmy, jak gotować zero waste. Niejednokrotnie warsztaty miały charakter międzypokoleniowy czy międzynarodowy.

Możliwości, które daje nam kuchnia warsztatowa, pozwalają nam wyjść ze swoją ofertą także poza tryb stacjonarny — prowadzimy pokazy transmitowane w Internecie. Co więcej, przestrzeń ta wykorzystywana jest nie tylko do realizacji zadań statutowych, ale także i komercyjnych.

A to dopiero początek

Projekt wsparcia wyposażenia kuchni warsztatowej był początkiem długofalowej współpracy z firmą. Podjęliśmy jeszcze kilka wspólnych działań. Firma, widząc, że ich realizacja przebiega bez zakłóceń, chętniej angażuje się w kolejne. Dlatego skutecznie zainteresowaliśmy partnera projektem adresowanym do uchodźczyń z Ukrainy. Wspólnie zorganizowaliśmy dla nich 160-godzinny kursu kulinarny „Like a Chef”, przygotowujący do zawodu kucharza. Przedsięwzięcie okazało się sukcesem, zainteresowało innych partnerów biznesowych Banku, którzy partycypowali w kolejnych tego typu kursach.

Współpraca z firmą wychodzi także poza przestrzeń Banku czy Kuźni Społecznej. Dla Electrolux przygotowaliśmy scenariusze lekcji o niemarnowaniu żywności oraz przeszkoliliśmy pracowników firmy w ramach projektu edukacyjnego „Food Heroes – Bohater Niemarnowania Żywności”. Electrolux uczynił z nas także głównego dystrybutora darowizny w postaci 150 lodówek i niemal 2500 mikrofalówek, które trafiły do innych Banków oraz organizacji odbierających od nas żywność.
Co nas czeka dalej? Obecnie pracujemy nad kolejną edycją Food Heroes oraz projektem, w którym będziemy edukować pracowników gastronomii w kwestii racjonalnego i efektywnego wykorzystania zasobów.

Electrolux

Jak współpraca wygląda w praktyce?

Wyposażenie kuchni warsztatowej przez Electrolux umożliwiło nam praktyczne podejście do edukacji w zakresie zagospodarowania żywności ratowanej przed zmarnowaniem. – Z tej współpracy korzystają obie strony – zapewnia Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie. – Electrolux realizuje strategię firmy społecznie odpowiedzialnej i pokazuje, że na zasoby ziemi trzeba spojrzeć globalnie. A takie podejście jest podobne do naszego rozumienia tego problemu.

Nasza współpraca ma sens
Z Bankiem Żywności w Olsztynie współpracujemy już od blisko 5 lat. Połączył nas wspólny cel, którym jest zachęcanie ludzi do dokonywania bardziej zrównoważonych wyborów w obszarze żywienia, a także pomaganie osobom w potrzebie poprzez edukację i niesienie pomocy.  Kuchnia warsztatowa, którą wspólnie uruchomiliśmy w Olsztynie, była jedną z naszych najważniejszych inicjatyw, bo dała początek wielu późniejszym wspólnym projektom. Od kilku lat w kuchni warsztatowej w praktyce uczymy zarówno konsumentów, jak i profesjonalnych szefów kuchni, jak gotować w zrównoważony sposób, aby minimalizować marnowanie żywienia.

Kuchnia warsztatowa Kuźni Społecznej stała się również ważnym miejscem po wybuchu wojny na Ukrainie. To tutaj uchodźczynie z Ukrainy w ramach naszego wspólnego projektu „Like a Chef” zdobywały szlify zawodowe, przygotowujące je do pracy w gastronomii. Edukacja to również ważna cześć naszej współpracy. Projekt Food Heroes adresowany był do uczniów szkół podstawowych. Wspólnie udało nam się do tej pory spotkać z ponad tysiącem dzieci i porozmawiać z nimi na temat zdrowej diety oraz zachęcić do robienia zrównoważonych zakupów żywieniowych, z naciskiem na kupowanie lokalnych warzyw i owoców, sezonowych produktów, czy też produktów niepakowanych w plastikowe opakowania.
W 2023 roku współpraca z Bankiem będzie jeszcze bardziej intensywna, bo nasze wspólne działania mają głęboki sens i przynoszą wymierne efekty.

Dominika Kosman, Head of Corporate Communications, Electrolux Central Eastern Europe

Electrolux
21 listopada 2024

„Jak supermarkety i konsumenci mogą zwiększyć zrównoważoną konsumpcję żywności?” – wydarzenie online. Dołącz do nas!

Dołącz do wydarzenia online „Jak supermarkety i konsumenci mogą zwiększyć zrównoważoną konsumpcję żywności?” Jak supermarkety i konsumenci mogą zwiększyć zrównoważoną konsumpcję żywności?... czytaj dalej

12 listopada 2024

Wyłoniono „Godnych Naśladowania”!

Rada Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego po raz XXI rozstrzygnęła konkurs „Godni Naśladowania”. Wyróżniono osoby, organizacje i instytucje, które swoją działalnością na rzecz... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności